Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Coffee Lake kompatybilny z chipsetami 100 i 200

Modderom udało się zmodyfikować oprogramowanie płyty głównej na tyle, aby procesory Intela 8. generacji pracowały stabilnie na chipsetach z serii 100 i 200. Aktualnie udało się uzyskać stabilność z czterordzeniowymi CPU na płytach głównych ASRock. To krok w dobrą stronę i pokaz tego, jak producenci sztucznie ograniczają kompatybilność między poszczególnymi generacjami.

 

Potężną przeszkodą wśród użytkowników Intela okazał się fakt, że mimo takiego samego socketu (LGA 1151) procesory 8. generacji nie współpracowały z płytami, które zostały wydane w trakcie premiery 6. i 7. odsłony Intel Core. Nie była zatem możliwa wymiana np. Pentiuma G4560 na sześciordzeniowe Core i5 oraz i7.

 

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, czy kompatybilność ograniczona została tylko poprzez oprogramowanie, czy też może Intel wykorzystał sprzętowe szczegóły. Teraz modderzy z forum Overclock.net – rootuser123, LittleHill, dsanke, elisw, Mov AX oraz 0xDEAD zaprezentowali cały poradnik, jak uruchomić Core i3 na płycie z chipsetem z serii 100/200. Udało im się nie tylko zapewnić możliwość rozruchu, ale także stabilną pracę. Modyfikacji uległ mikrokod procesora, UEFI GOP driver od karty graficznej oraz elementy silnika zarządzania po stronie BIOS-u płyty głównej. Problemem pozostaje pobór prądu, w związku z tym nie osiągnięto jeszcze stabilności w przypadku mocniejszych procesorów.

  passmark  

Link do poradnika znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie, że wszelkie operacje w oprogramowaniu sprzętowym wiążą ze sobą ryzyko poważnego uszkodzenia komputera. Ostrzegamy o tym zarówno my, jak i autorzy modyfikacji. Wszelkie tego typu operacje przeprowadzacie na własne ryzyko.

 
 

Źródło: Tech Power Up!

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku