Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Jaki smartfon był pierwszym bezramkowcem?

Bezramkowe telefony podbijają już nie tylko najwyższą półkę, ale także segment średni. Takie modele, jak Huawei P20 Lite, Xiaomi Redmi 5 czy LG Q6 przyciągają uwagę klientów bardzo wysokim pokryciem przedniego panelu wyświetlaczami. Jaki telefon był jednak pierwszym urządzeniem, który można było nazwać bezramkowcem?

 

Czy odpowiedzieliście na pytanie automatycznie, wymieniając Xiaomi Mi MIX? Tutaj was zaskoczę, albowiem w gruncie rzeczy pierwszy przebłysk obecnego trendu widzieliśmy już w… 2014 roku. Zanim jeszcze wyjawię wam nazwę tego sprzętu, warto zdefiniować sobie słowo bezramkowiec. Czy to oznacza telefon z ekranem zaraz przy krawędziach, czy też może z ekranem pokrywającym jak największą powierzchnię przedniego panelu? To dość istotne pytanie, albowiem w przypadku bezramkowych urządzeń możemy zauważyć trzy trendy, które wymuszone zostały koniecznością zaimplementowania przedniego głośnika rozmów, kamery oraz czujników.

  xiaomi mi mix  

Pierwszy z nich, do którego klasyfikuje się nasz „ojciec bezramkowców”, to typ z umieszczonym ekranem bezpośrednio przy trzech krawędziach – górnej oraz bocznych. W takim przypadku wszystkie elementy zostały umieszczone na dolnej, często bardzo dużej ramce. Sprzęty te robią wrażenie, jednak sprawiają problemy podczas robienia zdjęć przednim aparatem, rozmów oraz pracy czujników. Dobry efekt potrafi również zepsuć wyżej wspomniana duża dolna ramka, która sprawiła, że pierwszy „bezramkowy” smartfon przeszedł bez większego echa. Mowa o Sharpie AQUOS Crystal, który na rynku zadebiutował w III kwartale 2014 roku. Trend zmniejszania ramek widać było z generacji na generację, lecz dość spory przełom uczyniło Xiaomi ze swoim Mi MIX. Świetne podzespoły, oryginalny wygląd i niewygórowana cena zapewniły sporą popularność, a sprzęt został zapamiętany przez wiele osób jako ten pierwszy, prawdziwy bezramkowiec. Coś w tym może być, albowiem Sharp AQUOS mógł pochwalić się pokryciem panelu przedniego ekranem na poziomie 78,21%, zaś pierwszy Mi MIX – 83,6%.

   

Kolejnym typem bezramkowca jest klasyczny smartfon z pomniejszonymi ramkami. Z roku na rok w kolejnych flagowcach widać było trend minimalizowania rozmiarów nieużywanej przestrzeni, idealnie ukazują to między innymi modele z serii G od LG, Galaxy S u Samsunga, czy również niskobudżetowej Redmi od Xiaomi. W tym przypadku producenci zdecydowali się na zachowanie symetrii dolnej i górnej ramki, co zapewniło miejsce na wszelkie wymagane komponenty. Można odnieść wrażenie, że to taka naturalna, postępująca „bezramkoryzacja”.

  galaxy_s9  

Ostatni typ został spopularyzowany przez samo Apple, z telefonem iPhone X. Ekran dopasowany do wszystkich krawędzi, z niewielkim wcięciem, tzw. „notch-em” w górnej części, gdzie przewidziano miejsce na czujniki, kamerkę oraz głośnik rozmów. Czy gigant z Curpentino był pierwszy? Jak można się domyślić – nie. Pierwszym smartfonem, oferującym taki wygląd z wcięciem, był Essential Phone, zaprezentowany w maju zeszłego roku. Projekt telefonu, stworzony przez jednego z twórców Androida, posiadał niewielką ramkę u dołu ekranu, której iPhone X został pozbawiony.

  black_moon_hovering  

Teraz warto wspomnieć o przyszłości tego typu urządzeń. Sądzę, że pomimo pewnych ograniczeń producenci będą iść w kierunku bezramkowości, oferując coraz większy procent wypełnienia przedniego panelu ekranem. Takie technologie, jak wbudowany w wyświetlacz czytnik linii papilarnych, czy wykorzystanie specjalnych fal do zamieniania całego telefonu w słuchawkę do rozmów przyczyniają się do rozwijania tej idei. Efektem tego jest model, który śmiało można nazwać pierwszym, prawdziwym bezramkowcem. Mowa oczywiście o Vivo Apex, który z prototypu przeszedł do fazy produkcyjnej i pojawił się już na rynku.

   

Czy to oznacza, że niedługo zobaczymy telefony rodem z jednego z odcinków serialu „Czarne Lustro”? Niewykluczone. Wizja niczym nieograniczonego ekranu, bez niewykorzystanego miejsca brzmi naprawdę dobrze. Vivo Apex to telefon, który uczynił rewolucję podobną do Xiaomi Mi MIX i zapewne to tylko kwestia czasu, aż następni producenci pójdą tą drogą.

 
 

Źródło: opr. własne, YouTube, fot. wyr. Fabriek8

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku