Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Dziwne sposoby MF na opodatkowanie kryptowalut

Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym omawia sposoby opodatkowania obrotu kryptowalutami. Handlarze są jednak oburzeni i twierdzą, że metoda zaoferowana przez MF doprowadzi do całkowitego chaosu i bankructwa wielu osób.

 

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się okej – w końcu w innych krajach już funkcjonuje podatek od obrotu wirtualną walutą. Jednak w komunikacie z 4 kwietnia mowa jest o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zaś jego wysokość wynieść ma 1% całkowitego kapitału… i tutaj rodzi się problem.

 

Dzienne wahania kursów kryptowalut bywają ogromne, co skłania wiele osób do „grania na szybko”, czyli do wykonywania wielu transakcji w ciągu dnia. Osiągnięcie pułapu 100 operacji nie stanowi problemu dla wprawnego handlarza, a to z kolei oznacza… 100% podatku w ciągu zaledwie dnia. Jeden z użytkowników twittera – Charlie – przedstawił swoją dość kuriozalną sytuację doktorowi Krzysztofowi Piechowi. W ciągu miesiąca z 15 tysięcy złotych kapitału przy graniu na szybko miałby zapłacić 500 tysięcy podatku!

  tw  

Na szczęście dzięki dużemu oburzeniu ludzi oraz mediów Ministerstwo Finansów zapewne zrezygnuje z podatku PCC. Aktualnie już wiemy, że transakcje do 50 zł są z niego zwolnione. Łukasz Kempa, ekspert podatkowy Grant Thornton sugeruje, że najlepszym sposobem na opodatkowanie kryptowalut byłby podatek dochodowy. Problemem jednak wciąż są takie elementy jak zagraniczne giełdy i moment, w którym tworzy się przychód.

 

Będziemy na bieżąco przyglądać się tej sprawie.

 
 

Źródło: Twitter @krzysztof_piech, Business Insider Polska

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku