Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Nvidia selekcjonuje karty na te z możliwością OC i bez

Wszystko wskazuje na to, że tańsze karty GeForce RTX mogą posiadać ograniczenia programowe co do ich podkręcania. Za modele z fabrycznym OC bez blokad zmiany taktowania zegarów zapewne zapłacimy więcej. Całość przypomina monopolowe podejście Intela, który osobno sprzedawał procesory z zablokowanym i odblokowanym mnożnikiem.

 

O sprawie donosi redakcja TechPowerUp, która zauważyła dziwne identyfikatory kart podczas prac nad nową wersją ich popularnego oprogramowania GPU-Z do analizy parametrów GPU. Konkretne urządzenia, zaczynając na RTX 2080Ti i kończąc na 2070, posiada dwie wersje, inaczej oznaczone. Przykładowo RTX 2080 oprócz identyfikatora 1E82 posiada także 1E87. To nowe zjawisko, albowiem wcześniej istniała tylko i wyłącznie jedna wersja z pojedynczym ID. Nie ważne, czy mówiliśmy o wersji referencyjnej czy też nie.

  nv60UDp8BbUs6JsM  

Według TechPowerUp ma to pozwolić na rozróżnienie kart z układami TU102-300 oraz TU102-300-A. W obydwu przypadkach mówimy o RTX 2080Ti, lecz ten pierwszy układ podobno znajdzie się w tańszych kartach, które posiadać będą ograniczenia OC. Serwis ostrzega również, że flashowanie biosów, pozwalające nie tylko na łatwe OC, ale także na podbicie maksymalnego poboru mocy, może okazać się awykonalne w przypadku tańszych urządzeń.

 

To oczywiście stanowi ogromny cios dla klientów. Jeśli producenci nie oznaczą dokładnie swoich kart, podkreślając przy tym możliwości i ograniczenia konkretnej wersji, może dojść do niemałego zamieszania na rynku. Miejmy nadzieję, że cenowo różnica między „non-OC” i „OC” nie będzie bardzo duża.

 
 
Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku