Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Ransomware Pety.A – jedyna skuteczna obrona przed wirusem

W sieci pojawia się mnóstwo poradników o tym, jak bronić się przed wirusem, który wczoraj wywołał ogromne szkody. Większość z nich jest jednak do niczego. Przedstawiamy wam jedyny w 100% pewny poradnik, jak zabezpieczyć się przed wirusem.

 
fot. Malwarebytes Labs
fot. Malwarebytes Labs
 

Pety.A zbiera żniwo niemal na całym świecie. W sieci pojawia się mnóstwo poradników o tym, jak ochronić się przed atakiem. Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, każdy z nich jest do niczego, bowiem do ataku już doszło, zaś wirus wyewoluuje przed kolejnym atakiem.

 

W przypadku Pety.A nie pomógł zaktualizowany system. Wirus rozprzestrzenił się głównie na Ukrainie, ponieważ hakerzy zaimplementowali go na serwerach firmy odpowiedzialnej za oprogramowanie do raportowania finansowego urzędów. Tak oto Pety.A mógł bezkarnie rozprzestrzenić się na komputery najważniejszych instytucji publicznych. Firmy padły ofiarą ransomware najprawdopodobniej przez robaka, który skanował sieć i infekował firmy połączone sieciami ze swoimi biurami na Ukrainie. Drugi scenariusz infekcji to oprogramowanie M.E.doc, które podobno musiało być używane przez każdą korporację, płacącą podatki na Ukrainie. Wtedy konieczne było używanie jego kopii w biurach ofiar w innych krajach.

   

   

Jak się chronić?
 

Nie, nie odkryliśmy Ameryki. Stuprocentowe poczucie bezpieczeństwa daje nam jedynie kopia danych na zewnętrznym nośniku, odłączonym od komputera. Nie potrzebujemy sporej ilości miejsca – system oraz aplikacje bez problemu zainstalujemy ponownie. Najważniejszy jest backup zdjęć, dokumentów, plików audio i wideo.

 
fot. IT Pro
fot. IT Pro
 

W tym celu polecamy ręczne kopie, bądź wykorzystanie dowolnego programu do tworzenia backupu, jak chociażby FBackup, Acronis Backup i masa innych. Umożliwiają one opcję automatycznego backupu, dzięki czemu wystarczy, że raz na jakiś czas podłączymy nośnik do komputera, a kopia wykona się bez naszego udziału. Tego typu oprogramowanie umożliwia również kompresję naszych plików do popularnego formatu .zip, co znacząco zmniejszy ich rozmiar.

 

Hakerzy od zawsze mieli przewagę, ponieważ to oni tworzą nowe wirusy, obchodzące dotychczasowe zabezpieczenia. Nie pomaga więc często ani zaktualizowany system, ani nawet pakiet Internet Security. Jeśli posiadamy wyjątkowo cenne dane, koniecznie róbmy kopię zapasową.

 
 

Źródło: Zaufana Trzecia Strona, opr. własne

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku