Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Rosyjscy naukowcy kopali bitcoiny na państwowym superkomputerze

FSB areszowało rosyjskich badaczy nuklearnych z Federalnego Centrum Nuklearnego po tym, jak podłączyli oni państwowy superkomputer do sieci w celu kopania kryptowalut.

 

Chciałoby się powiedzieć: „Witamy w Rosji!”. Badacze ze ściśle tajnej nuklearnej jednostki badawczej postanowili wykorzystać najmocniejszy rosyjski superkomputer do… kopania bitcoinów. Podobno takie zachowanie nie jest odosobnione, albowiem takie same próby zarobienia zostały podejmowane w innych firmach, wyposażonych w mocniejsze komputery.

  bitcoin-3029371_1920  

Rosyjski superkomputer nie miał w ogóle być podłączonym do sieci, aby uniknąć cyberataków. Może on wykonać nawet kwadrylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, co ma być wystarczające do przeprowadzania symulacji i kalkulacji nuklearnych. Region, w którym znajduje się cała jednostka badawcza, jest terenem ściśle strzeżonym i nie występuje na mapach przez dekady. To właśnie na tym terenie skonstruowano pierwszą bombę atomową, jeszcze za czasów Stalina.

 

Mówiąc kolokwialnie sprawa się rypła, gdy pracownicy postanowili podłączyć superkomputer do Internetu. O tej próbie natychmiast została poinformowana ochrona, która natychmiast podjęła kroki zapobiegawcze. Obecnie badacze są w rękach Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Nie wiadomo ile ludzi było zamieszanych w cały precedens, lecz media wskazują na co najmniej dwóch inżynierów.

 
 

Źródło: Interfax

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku