Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Afera ze zdjęciami Shutterstock na mikserach w Biedronce – wyjaśniamy

Wczoraj Internet żył zdjęciem jednej z klientek sieci sklepów Biedronka, na którym przedstawione zostały miksery ręczne Hoffen. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zdjęcia znajdujące się na opakowaniu produktu, które zostały opatrzone… logiem jednego z najpopularniejszych banków zdjęć Shutterstock. Postanowiliśmy skontaktować się z przedstawicielami Biedronki, aby wyjaśnić całą sytuację.

 

Prawie 6000 reakcji, ponad 300 komentarzy i 700 polubień – tak wygląda bilans postu, który obiegł cały polski Internet oraz wiele różnych mediów. Wszystko za sprawą zdjęć na opakowaniu miksera ręcznego, sprzedawanego w sieci sklepów Biedronka. Przeciętny Kowalski raczej przeszedłby obojętnie obok czegoś takiego, lecz nie umknęło to uwadze społeczności fanpejdża ściśle związanego z grafiką.

   

   

Temat od razu podłapał wykop oraz niektóre media, głównie związane z technologią oraz prawami autorskimi. O co tak naprawdę chodzi? O napis na obrazkach umieszczonych na opakowaniu nieszczęsnego miksera. Bank zdjęć Shutterstock za pomocą takiego znaku wodnego zabezpiecza swoje grafiki przed nieautoryzowanym wykorzystaniem. Dopiero po wykupieniu odpowiedniej licencji możemy pobrać obrazki pozbawione logo firmy.

  stock-photo-traveler-with-backpack-walking-over-wooden-bridge-on-the-lake-in-sunset-250767271  

Rodzi się więc pytanie – czy Hoffen, będący producentem dostarczającym swoje produkty do sieci sklepów Biedronka, miał prawa do komercyjnego wykorzystania tych fotografii? Postanowiłem skontaktować się z przedstawicielem sklepu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Oto odpowiedź, jaką uzyskałem:

 

„Przede wszystkim prawa do tych zdjęć zostały wcześniej wykupione i producent miksera mógł z nich korzystać na opakowaniu. Faktem jest, że za sprawą niefortunnego błędu naszego dostawcy, polegającego na wysłaniu pliku roboczego do druku, znalazła się na nim grafika ze znakiem popularnego banku zdjęć. Jesteśmy jednak przekonani, że w najważniejszej z punktu widzenia naszych klientów kategorii jakości samego produktu, jest to produkt godny polecenia.”

 

Zgodnie z tą wypowiedzią na pewno nie możemy mówić o naruszeniu praw autorskich Shutterstock. Wszystko okazało się być zwykłym błędem dostawcy, który najwidoczniej nie zauważył, iż wysyła do druku wersję roboczą ze znakiem wodnym.

 
 

Źródło: Brief @ Facebook, opr. własne

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku