Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


100 tyś. zł dla YouTuberów za krytykę kryptowalut?

W polskim internecie rozgorzała dyskusja na temat akcji NBP, którą instytucja przeprowadziła wraz z gwiazdami krajowej sceny YouTube. Co ciekawe filmy nie zostały oznaczone jako płatna reklama, zaś sposób, w którym YouTuberzy przedstawiają zagadnienie kryptowalut jest co najmniej dziwny.

 

Na Wykopie pojawiło się pismo, w którym pracownik NBP udziela informacje odnośnie kwoty, na jaką opiewa współpraca polskiej instytucji z organizacją Gamellon Sp. z o. o., która zrzesza niektóre gwiazdy naszego YouTube’a. Jedni się śmieją, drudzy płaczą, a niektórzy próbują wyciągać wnioski z całej akcji.

 

Zacznijmy jednak od samego początku i przyjrzyjmy się materiałowi od Marcina Dubiela, który został opublikowany już dwa miesiące temu:

   

Nie mam nawet siły, aby przedstawić moją opinię odnośnie poziomu merytorycznego tego filmu oraz tego, w jaki sposób przedstawiany jest świat kryptowalut w tym filmie – pozostawiam to wam. Chciałbym zwrócić jednak uwagę na poważny błąd, którego dopatrzyli się wykopowicze. Mowa o oznaczeniu filmu jako materiał sponsorowany, czego nie uświadczymy w przypadku filmu Dubiela. Taką samą sytuację zaobserwujemy w filmie Planety Faktów:

   

Wróćmy teraz do pisma. Kwota całej umowy opiewa na 91 221,99 zł brutto. To nie jest wielka kwota jak na realia dzisiejszego marketingu, lecz materiały, jakie dostaliśmy w zamian za to, są nieco oderwane od rzeczywistości (i to eufemizm). Dodajmy, że są to pieniądze publiczne.

  nbp  

Czy NBP postępuje słusznie? Moim zdaniem i tak, i nie. Z jednej strony osoby obeznane w temacie może zalewać krew, gdy cały temat kryptowalut, ich innowacyjność i związane z nimi możliwości traktowane są po macoszemu. Warto jednak nadmienić, że odbiorcami tego typu treści są osoby młode, niekoniecznie posiadające zaawansowaną wiedzę odnośnie praw działania giełdy. Taki materiał może stanowić sygnał, że warto uważać, bowiem pieniądze łatwo stracić… i to jest prawdą. W dobie ogromnego hype’u na altcoiny mnóstwo niedoświadczonych osób próbuje swoich sił i często zamiast liczyć zyski, wycofują się po skokach, które w przypadku tego produktu są ogromne.

 

Czy władze traktują nas jak idiotów? Być może. Bardzo słusznie, że podejmują działania ostrzegawcze, ale robiąc to w tak prozaiczny sposób, nie ukazując realnego rynku oraz praw, jakim się rządzi, efekt może wyjść wprost przeciwny od założonego.

 
 
Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku