Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Wykryto botnet kopiący kryptowaluty, zysk na poziomie 1000 dolarów w ciągu dnia

Jak wiadomo, do kopania kryptowalut potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa. W przypadku krajów, gdzie prąd sporo kosztuje, koszty utrzymania maszyn, tzw. „koparek” walutowych są często porównywalne z generowanym zyskiem. Cyberprzestępcy często więc korzystają z botnetów.

  Banner-Image-Azure-with-title-large2-1030x324-1-1  

Bondnet007.10 to botnet, czyli sieć zainfekowanych komputerów, których moc obliczeniowa wykorzystywana jest w tym przypadku do kopania kryptowalut. Przestępca upatrzył sobie Monero, walutę, która jest bardzo lubiana wśród cyberprzestępców, ponieważ zapewnia sporą anonimowość. Eksperci z GuardiCore szacują, że zainfekowane zostało około 15 tysięcy serwerów i komputerów z przedsiębiorstw, uniwersytetów, urzędów państwowych i innych instytucji publicznych.

 

Haker wykorzystuje błędy w narzędziach administracyjnych oraz dobiera sobie cele zabezpieczone słabym hasłem. Korzysta również z eksploitów do aplikacji JBoss, Oracle, serwerów SQL, Apache i innych serwisów. Całość trwa od grudnia 2016 roku. GuardiCore zauważyła również, że przestępca używa najnowszych wersji programów do kopania krypotowalut z zaplanowanym harmonogramem godzinowym, by mieć pewność, że cała operacja będzie działać również po restarcie systemowym.

 
fot. Security Affairs
fot. Security Affairs
 

Piętnaście tysięcy urządzeń generuje dla przestępcy zysk na poziomie 1000 dolarów dziennie, lub, według innych wyliczeń, ponad 25000 dolarów miesięcznie. Eksperci również mówią, że oprócz kopania botnet może być również wykorzystywany do przejmowania i infekowania kolejnych maszyn za pomocą metody DDoS. „Podczas gdy organizacje mogą potraktować to jako powód zwiększenia się rachunków za prąd, co może wynosić nawet 1000-2000 dolarów na serwer, to może być tylko początek (…) Przy wykorzystaniu bardzo prostych modyfikacji, dzisiejsze kopanie kryptowalut może łatwo stać się prawdziwą kampanią ransomware, filtracją danych lub inną nielegalną praktyką z wykorzystaniem sieci ofiar”.

 
 

Źródło: WCCFTech

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku