Po niedawnym teście projektora FullHD Optomy, będącego przedstawicielem raczej średnio-półkowego segmentu cenowego przyszedł czas na “drobną” odskocznię. Załóżmy, że mamy dość obszerny budżet na zbudowanie kameralnego kina w domowym zaciszu. Co więc będzie nam potrzebne? Oczywiście zaciemnione pomieszczenie, jakieś wygodne fotele, ekran o dużej przekątnej i solidny zestaw nagłośnienia by odwzorować wszelkie detale w ścieżce audio, co przełoży się na jeszcze głębsze doznania obcowania z oglądanymi filmami.
Ponownie przyjże się myszy od Cougara, tym razem za sprawą Revenger S. Do tej pory gryzonie od tego producenta pokazywały pazur i były godnymi rywalami, nawet dla większych marek. Czy dzisiaj prezentowany produkt dotrzyma im tempa?
W ostatniej publikacji spod szyldu Cougar brała udział mysz – Minos X3, która pozytywnie mnie zaskoczył. Jak zaprezentuje się jego starszy brat w postaci Minosa X5? Na papierze wygląda na to samo „tylko lepiej”. Jak będzie w rzeczywistości? Przyjrzę się temu produktowi i sprawdzę jak kocur wypadnie tym razem.
Der8auer – temperatury VRM płyt z X299 to „katastrofa”
Nowa seria procesorów Core-X miała postawić się Ryzenom od AMD. Pomimo dobrej wydajności, nowa generacja ma niestety problemy. Jeden z najlepszych overclockerów na świecie mówi, że temperatury sekcji zasilania na płytach z chipsetem X299 to „katastrofa”.
„Katastrofa sekcji zasilania na X299” – tak zatytułował swój film der8auer, w którym wyjaśnia, dlaczego miał poważne problemy przy pracy nową platformą Intela. Pierwszym kłopotem jest pojedyncze złącze zasilania 8-pin. Czy to wystarczy procesorowi, który po podkręceniu zaledwie do okolic 4,5 GHz pobiera aż 300W? Wątpliwe. Temperatura kabli oscylowała w okolicach aż 65 stopni Celsjusza.
To ogromna wartość, zważając na to, że der8auer testuje swój sprzęt w otwartej obudowie typu testbench. W przypadku innych użytkowników są to zamknięte obudowy, zaś kable często znajdują się za tacką płyty głównej, poza obiegiem powietrza. To może powodować znacząco wyższe temperatury. Według overclockera wartości mogą oscylować nawet w okolicach 90-95C i doradza, aby nie kupować płyt głównych, wyposażonych w pojedyncze gniazdo 8-pin EPS.
Znacznie poważniejszym problemem jest jednak sekcja zasilania. Pomimo dość sporego radiatora, bez problemu osiąga ona około 80 stopni. Procesor był podkręcony zaledwie do 4,5 GHz na napięciu 1,25v. Dotyczy to wszystkich testowanych płyt głównych przez overclockera – MSI X299 Pro Gaming Carbon, Asus Prime X299-A oraz Gigabyte Aorus X299 Gaming 3. Tył sekcji zasilania potrafi przekroczyć nawet 100 stopni w przypadku tej ostatniej. Jakie wyniki zaobserwowalibyśmy w przypadku zamkniętych konstrukcji? Prawdopodobnie poczulibyśmy zapach spalonego krzemu…
Der8auer przyczynę tych problemów widzi po obu stronach – Intela oraz producentów płyt. Producenci wypuścili produkty bez ich uprzedniego przetestowania, co było efektem braku czasu. Zamiast premiery w sierpniu, niebiescy chcieli być gotowi z platformą na czerwiec. To z pewnością znacząco skróciło procedury testowe, zaś teraz widzimy, jaki jest tego efekt.
Co mogę dodać od siebie? Przez spore naciski ze strony AMD i jego Ryzenów, Intel został postawiony pod ścianą i musiał się streszczać. Efektem jest wiek dziecięcy platformy X299, który pewnie jeszcze trochę potrwa. Osobiście odradzam kupno platformy do czasu wyjaśnienia sytuacji, zaprezentowanej przez der8auera.
Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…