Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Polski naukowiec walczy z Google

Dr Jarosław Duda składa protest w sprawie przywłaszczania sobie jego rozwiązania przez giganta Google. Firma chce opatentować technikę kodowania ANS, którą Polak udostępnił bezpłatnie w Internecie.

  google-485611_1280  

Sytuacja jest tym bardziej kontrowersyjna, że z rozwiązania doktora korzystają również takie korporacje jak Apple i Facebook. Google zgłosiło do biura patentowego kodowanie ANS, które pozwala na optymalizację oprogramowania poprzez specjalistyczną kompresję danych. Dr Duda umieścił je w sieci, aby każdy zainteresowany mógł z niego bezpłatnie korzystać. To jednak oczywiście nie oznacza, że może być ono przywłaszczane.

 

Doktor zwraca uwagę na to, że gigant w ogóle się z nim nie kontaktował w sprawie patentu. Mówi również, że Google nie umieścił go wśród współautorów. Wniosek patentowy różni się od projektu Polaka, jednak korzysta z jego rozwiązań.

 

„Uniwersytet Jagielloński będzie się domagał wycofania wniosku patentowego złożonego przez Google w Stanach Zjednoczonych, a dotyczącego rozwiązania, którego autorem jest pracownik i wykładowca uczelni dr Jarosław Duda” – stwierdził rzecznik uniwersytetu Adrian Ochalik.

 

Źródło: wnp.pl

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku