Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Uwaga na fałszywe e-maile DotPay

Od rana w sieci pojawiają się informacje o spreparowanych e-mailach. Hakerzy podszywają się pod firmę DotPay, zaś wiadomości wyglądają na typowe komunikaty, wygenerowane automatycznie po dokonaniu płatności tą metodą. Haczyk jednak tkwi w załączniku.

 

Istnieje kilka wariantów wiadomości. Różniących się między sobą numerami transakcji i kwotami (63,37 zł, 302,17 zł i 620,47 zł) Treść e-maila w ogóle nie odwołuje się do załącznika, który jest zainfekowany. Po jego otworzeniu w komputerze instaluje się wirus. Plik nosi nazwę „Platnosc_w_systemie_Dotpay_M6694-5134_PDF.z”. Jest to archiwum plików, w którym znajdziemy jedynie skrypt PowerShell z rozszerzeniem „.js”.

  platnosc dotpay ransomware  

Uruchomienie pliku skutkuje wykonaniem polecenia, które pobierze i uruchomi oprogramowanie ransomware, szyfrujące wszystkie dane na dysku. Oprócz tego kasuje ono wszystkie kopie szyfrowanych plików oraz melduje się do serwera hakerów. Po zakończeniu operacji przywita nas informacja o tym, że nasze dane są zaszyfrowane, zaś cyberprzestępcy oczekują okupu w wysokości 100 dolarów.

 

Pamiętajcie, aby nie otwierać tego typu wątpliwych załączników! (Zwłaszcza z rozszerzeniami typowych skryptów). Po więcej informacji odnośnie ataku oraz ewentualnej próby ocalenia plików zapraszam na stronę źródłową – niebezpiecznik.pl

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku