Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Najmniejszy komputer świata od IBM – mniejszy od ziarna soli!

Miniaturyzacja powoli się kończy? IBM wciąż zaskakuje, prezentując komputer tak mały, że zobaczenie go wymaga użycia mikroskopu. Na zdjęciu możemy zobaczyć 64 płyty główne owego malucha w porównaniu do palca dorosłego człowieka. Jeden taki sprzęt posiada moc obliczeniową chipu z roku 1990.

 

Dzisiaj, 19 marca 2018 roku, rozpoczął się IBM Think 2018. To najważniejsza konferencja amerykańskiego koncernu, kiedy to prezentowane są najważniejsze produkty. Jednym z nich jest najmniejszy komputer na świata o wymiarach… 1×1 nm! To oznacza, że konieczne jest użycie mikroskopu, aby w ogóle go zobaczyć. W środku znajdziemy „kilkaset tysięcy tranzystorów”, które pozwolą na „monitorowanie, analizę, komunikację, a nawet na edycję danych”.

  IBM mini komputer ziarno soli  

Gdzie taki komputer znajdzie zastosowanie? Aktualnie mówi się o aplikacjach blockchain. Może on również śledzić transport, wykrywać próby oszustwa, kradzieży oraz niezgodności. Sprzęt potrafi także wykonywać podstawowe zadania sztucznej inteligencji, takie jak na przykład sortowanie danych.

  IBM mini komputer ziarno soli schemat  

IBM zaznacza, że to dopiero początek ekspansji mikroskopijnych urządzeń. Arvind Krishna, szef działu badań twierdzi, iż w ciągu następnych pięciu lat takie komputery znajdą się w zwykłych rzeczach. Takie coś zapewne świetnie sprawdzi się przy rozwoju technologii Internetu Rzeczy. Póki co to wczesny prototyp, lecz ambitne plany koncernu i określenie w jakim czasie rozwiązanie to ma znaleźć się na rynku sugerują, że będzie naprawdę ciekawie.

 
 

Źródło: Mashable

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku