Po niedawnym teście projektora FullHD Optomy, będącego przedstawicielem raczej średnio-półkowego segmentu cenowego przyszedł czas na “drobną” odskocznię. Załóżmy, że mamy dość obszerny budżet na zbudowanie kameralnego kina w domowym zaciszu. Co więc będzie nam potrzebne? Oczywiście zaciemnione pomieszczenie, jakieś wygodne fotele, ekran o dużej przekątnej i solidny zestaw nagłośnienia by odwzorować wszelkie detale w ścieżce audio, co przełoży się na jeszcze głębsze doznania obcowania z oglądanymi filmami.
Ponownie przyjże się myszy od Cougara, tym razem za sprawą Revenger S. Do tej pory gryzonie od tego producenta pokazywały pazur i były godnymi rywalami, nawet dla większych marek. Czy dzisiaj prezentowany produkt dotrzyma im tempa?
W ostatniej publikacji spod szyldu Cougar brała udział mysz – Minos X3, która pozytywnie mnie zaskoczył. Jak zaprezentuje się jego starszy brat w postaci Minosa X5? Na papierze wygląda na to samo „tylko lepiej”. Jak będzie w rzeczywistości? Przyjrzę się temu produktowi i sprawdzę jak kocur wypadnie tym razem.
Core i7-7900X podkręcony do 5 GHz na wszystkich rdzeniach!
Dziesięć rdzeni z taktowaniem 5 GHz na chłodzeniu AiO, 4,5 GHz na powietrzu, napięcie 1,15V. Jest moc!
Overclockerzy Der8auer i Luvky_n00b zabrali się za podkręcanie najnowszego procesora Intela z serii Core-X. W ich ręce wpadł model i9-7900X, wyposażony w 10 rdzeni i 20 wątków. Wyniki, jakie udało się osiągnąć na sklepowych chłodzeniach budzą niemały podziw.
Bazowy zegar tej „i-dziewiątki” wynosi 3.3 GHz z funkcją boost do 4,3 GHz (Boost w wersji 3.0 4,5 GHz). Wydajność okazała się bardzo dobra, jednak egzemplarz pokazuje pazur przy overclockingu.
Bez deliddingu overclocker wykrzesał z i9-7900X aż 4,8 GHz na zintegrowanym zestawie chłodzenia wodnego. Co ważne, wynik ten zanotowano na wszystkich 10 rdzeniach! Nie było tutaj żadnego potężnego układu, tylko Corsair AiO 280. To z pewnością świetnie odzwierciedla potencjał zestawu z uwagi na jego cenę. Konsumenci zainteresowani platformą HEDT z pewnością nie będą oszczędzać na chłodzeniu.
Po deliddingu i podmianie słynnego „gluta” na ciekły metal, udało się podwyższyć wynik do 5 GHz. Temperatury oscylowały w okolicach 88-91 stopni Celsjusza. W przypadku własnych zestawów chłodzenia cieczą wyniki mogą być jeszcze wyższe.
Lucky_n00b poszedł o krok dalej i do chłodzenia tej bestii wykorzystał… jednowieżowy cooler CPU z wentylatorem 120 mm. Procesor rozpędził się do 4,5 GHz. Co ważne, do osiągnięcia takich wyników procesor nie potrzebował ogromnego napięcia. Stabilna praca była możliwa już na poziomie 1,15 V. Wszystkie te czynniki mogą sugerować, że przeciętne sztuki i9-7900X mogą osiągać taktowanie w okolicach 4,7-4,8 GHz bez konieczności deliddingu przy chłodzeniu wodnym. To dobra prognoza.
Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…