Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


A to klops! Intel odpowiada w sprawie przegrzewających się i7-7700K

Producent radzi, by nie podkręcać procesorów! Naprawdę, tak brzmi odpowiedź niebieskich na skargi użytkowników o wysokich temperaturach w procesorze z odblokowanym mnożnikiem – i7-7700K. CPU na bazowych zegarach pod obciążeniem potrafi dobić do ponad 90 stopni Celsjusza.

 

Problem trwa już od dobrych trzech miesięcy. Dopiero teraz przedstawiciel Intela postanowił udzielić odpowiedzi. Z początku to posiadacze i7-7700 zgłaszali producentowi usterki, z czasem do nich dołączyli się właściciele i7-7700K z odblokowanym mnożnikiem. Wyniki zaobserwowano podczas testu w programie OCCT. Niezależnie od chłodzenia niektóre egzemplarze jednego i drugiego modelu potrafiły osiągać temperatury przekraczające 90 stopni. Użytkownicy skarżyli się na te wyniki mimo zastosowania chłodzenia wodnego, deliddingu procesora (wymianie pasty pod osłoną procesora, tzw. IHS) i pracy na bazowych zegarach.

 

2017-05-01-08h18-Temperature-CPU

 

Intel postanowił odpowiedzieć:

 
 

„Doceniamy wasze zaangażowanie oraz cierpliwość w zgłaszaniu problemów. Dostrzeżone zachowanie procesora z siódmej generacji Intel Core – i7-7700K, pokazuje momentalne zmiany temperatury z małego obciążenia, co jest normalne podczas wykonywania zadania (na przykład otwierania przeglądarki, aplikacji lub programu).

 

Podczas naszego śledztwa nie zaobserwowaliśmy wahań temperatury, które przekraczałyby dopuszczalne wartości. Aby je odnaleźć, prosimy zerknąć na Specyfikacje Procesora Intel Core i7-7700K.

 

Większość producentów płyt głównych oferuje opcję zarządzania szybkością obrotów wentylatorów, co może spowodować zmniejszenie obrotów na minutę (RPM). Proszę sprawdzić instrukcje od płyt głównych lub na stronę internetową w celu uzyskania instrukcji jak zmienić bazową szybkość obrotów wentylatorów.

 

Nie zalecamy wykonywać czynności, które nie są zawarte w specyfikacji procesora, takich jak podkręcanie, zmiana napięcia, usuwanie osłony procesora (czasami nazywaną deliddingiem). Te zabiegi powodują utratę gwarancji.”

 
 

W specyfikacji widnieje zapis, iż maksymalna dopuszczalna temperatura wynosi 100 stopni Celsjusza. Niestety pracownik nie odniósł się do faktu, iż skoki temperatur są niezależne od zastosowanego chłodzenia. Może to sugerować wadę w samej architekturze. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre egzemplarze można podkręcić do 5 GHz na chłodzeniu powietrznym i nie uświadczyć wspomnianych wysokich temperatur. Ponadto poprzednia generacja – Skylake – nie miała tego typu problemów.

 

Sprawa wygląda tym bardziej dziwnie, że producent nie zaleca podkręcania procesorów… z odblokowanym mnożnikiem. Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać.

 

29136

 

Sam delidding stosowany jest od generacji Haswell. Substancja (lub jak kto woli glut), która ma zapewniać dobry transfer ciepła okazuje się beznadziejna. Konsekwencją tego jest wcześniej wspomniana jej wymiana. Pozwala to zbić temperaturę nawet o kilkanaście stopni. Te zabiegi są więc już standardem w świecie overclockerów oraz entuzjastów. Również coraz więcej profesjonalistów i graczy decyduje się na delidding, by móc zapewnić sobie lepsze podkręcenie przy niższej temperaturze i tym samym zwiększyć wydajność.

 

Wysokie temperatury to nie tylko problem z możliwością podkręcenia procesora i jego stabilnością. To oznacza również skrócenie jego żywotności, na czym traci sam użytkownik. Przy wyższym cieple podzespół zużywa się szybciej.

 

Mam głęboką nadzieję, że pracownicy Intela pochylą się jeszcze raz nad tym problemem i zareagują. Czekamy więc na dalszy rozwój sytuacji i o wszelkich ważniejszych wydarzeniach będziemy was na bieżąco informować.

 

Źródło: WCCFTech, TheRegister, opr. własne

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Nowa klawiatura od Dark Project KD87A Skeleton
Data publikacji:
19.05.2023
Autor publikacji:
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku