Po niedawnym teście projektora FullHD Optomy, będącego przedstawicielem raczej średnio-półkowego segmentu cenowego przyszedł czas na “drobną” odskocznię. Załóżmy, że mamy dość obszerny budżet na zbudowanie kameralnego kina w domowym zaciszu. Co więc będzie nam potrzebne? Oczywiście zaciemnione pomieszczenie, jakieś wygodne fotele, ekran o dużej przekątnej i solidny zestaw nagłośnienia by odwzorować wszelkie detale w ścieżce audio, co przełoży się na jeszcze głębsze doznania obcowania z oglądanymi filmami.
Ponownie przyjże się myszy od Cougara, tym razem za sprawą Revenger S. Do tej pory gryzonie od tego producenta pokazywały pazur i były godnymi rywalami, nawet dla większych marek. Czy dzisiaj prezentowany produkt dotrzyma im tempa?
W ostatniej publikacji spod szyldu Cougar brała udział mysz – Minos X3, która pozytywnie mnie zaskoczył. Jak zaprezentuje się jego starszy brat w postaci Minosa X5? Na papierze wygląda na to samo „tylko lepiej”. Jak będzie w rzeczywistości? Przyjrzę się temu produktowi i sprawdzę jak kocur wypadnie tym razem.
Większość producentów kart graficznych zapowiedziało już swoje autorskie modele GTX 1080Ti. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej. Znamy już konfigurację dwóch konstrukcji, a także sugerowaną cenę.
Asus jako pierwszy zaprezentował kartę z układem 1080Ti. Wyposażona w 3584 rdzenie CUDA, 11 GB pamięci GDDR5X oraz 352-bitową szynę karta z charakterystycznym układem chłodzenia zaoferuje zegary bazowe podkręcone o około 8 procent względem wersji Founders Edition. Główny zegar pracuje z częstotliwością 1594 MHz, a taktowanie GPU Boost 3.0 wynosi 1683 MHz w trybie gier, zaś w trybie OC wzrasta do 1708 MHz. Duży jest też wynik pamięci VRAM – 11100 MHz.
Wśród złącz znajdziemy dwa porty HDMI 2.0, dwa DisplayPort 1.4 oraz złącze DVI-D dual link. Ponadto na drugim końcu znajdziemy aż dwa gniazda 4-pin dla wentylatorów. Karta sama dostosuje ich prędkość, zgodnie ze swoją aktualną temperaturą.
Inno3D zapewnia, że 1080Ti x3 ma sprostać wszystkim grom i zaoferować spory potencjał podkręcania. X3 posiada potężny system chłodzenia, oparty o dwa aluminiowe radiatory, połączone heatpipe’ami. Ciepło rozpraszają trzy wentylatory, z których dwa zewnętrzne wyłączają się, gdy temperatura karty jest niższa niż 46 stopni oraz środkowy, który przestaje się kręcić przy temperaturze 42 stopni. Konstrukcja niestety sporo waży– 1,188 kg.
Jeśli chodzi o zegary, prezentują się one następująco: rdzeń graficzny 1607 MHz standardowo i 1721 MHz w trybie boost oraz częstotliwość VRAM na poziomie 11408 MHz. Z wyjść wideo dostępne są trzy DisplayPort 1.4, jedno HDMI 2.0b oraz jedno DVI-D. Sugerowana cena wyniesie 770 funtów, czyli około 3800 zł.
Niestety nie znamy taktowania zegarów w niereferencyjnym modelu od EVGA, ale, znając taktowania GTX 1080 FTW2, możemy się spodziewać niezłego OC. FTW3 zaoferuje największy system chłodzenia, jaki firma kiedykolwiek zrobiła. Mowa tutaj o powiększonym wariancie iCX, znanego z modelu „młodszej siostry”. Za chłodzenie sporego, aluminiowego radiatora odpowiadają potężne, 100-milimetrowe wentylatory. Co ciekawe, prędkość każdego z nich może być indywidualnie ustawiana przez użytkownika.
Podświetlenie karty Hall of Fame od Galax’a bez wątpienia przypomina koronę. Sprzęt jest łudząco podobny wyglądem do 1080 HOF. Możemy się więc spodziewać śnieżnobiałego laminatu. Jasne elementy sugerują podświetlenie (RGB?). Niestety tutaj brakuje informacji o taktowaniu i złączach. Sugerować jednak można, że HOF będzie pozbawiona złącza DVI-D, zważając na brak jakiegokolwiek uwypuklenia na śledziu. Pozostaje nam czekać na szczegółowe informacje od producenta, o których z pewnością Was poinformujemy.
Kolejny model łudząco podobny do swojego odpowiednika z niższej półki. W przypadku AORUS-a nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB. Ma to być najmocniejsza konstrukcja oparta na układzie 1080Ti. Możemy się więc spodziewać sporego podkręcenia oraz świetnej jakości wykonania. Producent nie ujawnił szczegółowych informacji, zatem pozostaje nam jedynie czekanie.
Charakterystyczny układ chłodzenia TwinFrozr VI ze 100-milimetrowymi wentylatorami Torx 2.0 oczywiście musiał pojawić się w topowej karcie tego producenta. Spodziewane jest oczywiście podświetlenie RGB oraz solidne podkręcenie. W sklepie Overclockers.co.uk pojawiła się owa karta. Poznaliśmy taktowanie pamięci – 11010MHz oraz cenę – 800 funtów, czyli prawie 4000 zł.
AMP EXTREME wyposażona została w układ chłodzenia IceStorm z trzema wentylatorami o wymiarach 90 mm. Nie mogło oczywiście zabraknąć podświetlenia w postaci autorskiego systemu Zotac Spectra LED. Dostępne złącza to trzy porty DisplayPort 1.4, oraz po jednym porcie HDMI 2.0b i DL-DVI. Producent do karty zaleca zasilacz o minimalnej mocy 600W.
Przedstawione modele to topowe konstrukcje od producentów. Wiadomym jest, że nie będą to jedyne karty, oparte na układzie 1080Ti. Przykładowo Zotac planuje dwuwentylatorowego AMP Edition, Asus zapowiada 1080Ti ROG POSEIDON zaś MSI aż 4 inne wersje: Aero, Armor, Sea Hawk oraz Sea Hawk EK.
Źródła:
Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera
Copyright power by:
ITPC.net.plNa portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…