Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Push-Pull – Czy warto instalować dodatkowy wentylator?

Producenci powietrznych chłodzeń wieżowych zazwyczaj do swoich produktów dołączają dodatkowe zestawy montażowe do instalacji opcjonalnego wentylatora. Skorzystanie z tej opcji zazwyczaj jest promowane przez firmy wzrostem wydajności tychże schładzaczy. Pytanie tylko czy faktycznie ma to sens i czy nie jesteśmy oszukiwani? Może jest to tylko zabieg marketingowy mający na celu wyciągnięcie od klienta więcej gotówki za wspomniane wcześniej opcjonalne wentylatory? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

 

Suche fakty

 

Instalacja dodatkowego wentylatora za chłodzeniem w większości przypadków nie niesie za sobą żadnych dodatkowych problemów. Istnieją jednak procent, w którym taki zabieg bezpośrednio wywołuje drobne niedogodności.

 

Sytuacja ta dotyczy budżetowych płyt głównych, gdzie zastosowano kiepską, niechłodzoną sekcję zasilania. Montując opcjonalny wentylator niejako przedłużamy radiator, przez co powietrze wydmuchiwane i rozchodzące się nad sekcją zasilania jest wypuszczane za nią. Ratunkiem z sytuacji jest montaż wentylatora w nad płytą w górnej części obudowy, ale oczywiście nie wszystkie skrzynki na to pozwalają.

 

Kolejną kwestią jest pierwszy port PCI-E. W wielu płytach głównych jest to slot x1, do którego często instaluje się kartę Wi-Fi lub inne, krótkie karty rozszerzeń. Coraz rzadziej spotyka się sytuacje, w których wystające zaczepy wentylatorów kolidują z pierwszym slotem, ale mimo starań producentów nie zostało do w stu-procentach wyeliminowane.

PHANTEKS PH-TC14PE

 

W przypadku wykorzystania budżetowych płyt głównych bardzo często spotkać się można z niewystarczającą ilością złącz 4-pin. Niekiedy po prostu nie ma możliwości instalacji dwóch wentylatorów. W takiej sytuacji nie obędzie się bez użycia splitera.

fan splitter 1fan splitter 2.jpg

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są wszelkiej maści kontrolery obrotów, pozwalające na podłączenie wielu śmigieł z pominięciem zasilania z płyty głównej. Dzielą się one na kilka różnych grup, różniących się od siebie sposobem zarządzania prędkością obrotową.

 

Pierwszym, najpopularniejszym typem jest kontroler wbudowany w obudowę. Zazwyczaj zasilany jest ze złącza SATA lub MOLEX, a prędkością sterujemy indywidualnie przy pomocy pokrętła lub przełącznika.

 

Trochę rzadziej spotykanym rozwiązaniem wbudowanym w obudowę jest niewielki HUB z zasilaniem SATA lub MOLEX, ale zarządzanym z cztero-pinowego gniazda umieszczonego na płycie głównej. Jego główną zaletą jest to, że prędkość obrotowa wentylatorów zależna jest od ustawień zdefiniowanych przez użytkownika i dostosowana do temperatury komponentów.

 

Kolejnym typem – bardzo zbliżonym do poprzednich – jest panel do zatoki 5,25” pełniący dokładnie tą samą funkcję, ale bardzo często jest dodatkowo wzbogacony o możliwość sterowania prędkością obrotową względem temperatury odczytywanej z dołączonych do kontrolera sond.

 

Ostatnim, a zarazem najbardziej zaawansowanym kontrolerem jest osobne urządzenia podłączane do zasilacza oraz wewnętrznego złącza USB. Mamy w nim do dyspozycji oprogramowanie, pozwalające na dowolne sterowania prędkością obrotową wentylatorów względem temperatur lub statycznie. To rozwiązanie łączy w sobie zalety wcześniej wymienionych typów.

Zdjęć produktu:

1/4

 

 

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Nowa klawiatura od Dark Project KD87A Skeleton
Data publikacji:
19.05.2023
Autor publikacji:
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku