Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Allegro naciska rząd, by ten opodatkował paczki z AliExpress?

Fani zakupów z Chin od kilku dni prowadzą dyskusję w sprawie opodatkowania wszystkich paczek z popularnego serwisu AliExpress. Według Rzeczypospolitej to Allegro miało udać się w tej sprawie do rządu. Pomysł prywatnej firmy uderzyć może jednak dość mocno w Pocztę Polską.

 

Ostatnie informacje nie napawają zbytnim optymizmem. Rzeczpospolita twierdzi, że Allegro udało się do resortu cyfryzacji ze swoim projektem uszczelnienia poboru podatku VAT od towarów spoza granic UE. Głównym rywalem jest tutaj korporacja z dalekiego wschodu – AliExpress. Ten Chiński serwis sprzedażowy zyskał niesamowitą popularność w naszym kraju, głównie dzięki dobrym produktom w niskich cenach oraz darmowej wysyłce. Daje się także mocno we znaki Allegro, które teraz musi dzielić z nim rynek.

  1498430  

AliExpress może zapewnić bardzo niskie ceny nie tylko dzięki sprzedawcom bezpośrednio zajmującym się produkcją, ale także dzięki pewnymi nieścisłościami w prawie. Mowa tutaj o samych paczkach, które przychodzą z oznaczeniem jako „prezent”. Dzięki temu unikają one naliczenia podatku VAT, który zgodnie z założeniami nakładany jest dopiero w przypadku wartości przesyłki przekraczającej 22 euro.

 

Kuriozalną sytuacją jest jednak to, że prywatna firma zgłasza takie pomysły do ministerstw. Pierw cyfryzacji, a potem po przekierowaniu do infrastruktury. Czy pod wpływem Allegro rząd postanowi zmienić prawo i opodatkować paczki zgodnie z wytycznymi firmy? To miecz obosieczny.

 

Z jednej strony państwo teoretycznie zyskałoby dodatkowe przychody z opodatkowania, które wcale nie powinny być takie niskie. Problemem jednak okazuje się skala. Aby prześwietlić setki tysięcy, jeśli nie miliony paczek spoza UE, potrzeba zaangażowania wielu pracowników Poczty Polskiej oraz innych organów państwowych. To oczywiście generuje koszty zarówno dodatkowego wyposażenia, jak i etatów. Dodajmy do tego redukcję ilości paczek (bo część osób zapewne przestanie kupować w Chinach) i znów w tym przypadku straci podmiot państwowy.

 

Allegro za przykład wprowadzenia zmian przywołuje Szwecję, w której rzeczywiście opodatkowano tego typu paczki. Skutki tego zabiegu odczuła jednak bardzo mocno krajowa poczta, która zanotowała spadek ilości przesyłek z 160 tysięcy do zaledwie 15 tysięcy dziennie. Pikanterii dodaje również fakt, że za pomysłem zmian stoją m.in. Tom Ruhan oraz Krystian Szostak, którzy wcześniej pracowali dla InPostu, z którym również Poczta polska zażarcie rywalizowała.

 
 
Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku