Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Nie mogę kupić karty, bo… siedzi w koparce

Już nie tylko karty graficzne od AMD, ale również te od Nvidii zaczynają drożeć z powodu ogromnego boomu na kopanie kryptowalut. Ilość koparek rośnie jak grzyby po deszczu, co oznacza wręcz absurdalne ceny oraz bardzo, ale to bardzo ograniczoną dostępność.

 
fot. Reddit
fot. Reddit
 

Postanowiłem kupić jakąś kartę z rodziny RX 480 lub 580, jako zamiennik mojej R9 290. W końcu podobno tanie i dla mnie z wystarczającą wydajnością. Po sprawdzeniu ich cen, wyplułem herbatę prosto na monitor. Wytarłem ekran, przetarłem oczy i zacząłem się śmiać z niedowierzaniem.

  rx 480 aukcje  

Tysiąc pięćset złotych, 1500 zł za używaną kartę graficzną, oferującą wydajność na poziomie GTX 970, którego teraz można dostać za połowę tej kwoty. W sklepach same puste półki, nowe sztuki są praktycznie nie do dostania. Warto również wspomnieć, że kosztowały one średnio około 1300 zł.

 
fot. MineFlow - Allegro
fot. MineFlow – Allegro
 

Mamy nasze zguby. Pracują dzielnie po 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, kopiąc kryptowaluty. Gdyby nie ogromne pompowanie bańki w ostatnich miesiącach, sytuacja zapewne nie miałaby miejsca. Niestety obecnie także karty graficzne Nvidii zaczynają drożeć, prawdopodobnie z uwagi na coraz mniejszą opłacalność zakupu RX-ów przy aktualnych cenach.

 

O ile za modele GTX 1060 przyjdzie nam zapłacić o 20-30 dolarów więcej niż podaje cena sugerowana, to na GTX 1070 wydamy aż 472 dolary, zamiast 380. Niektóre modele tej karty osiągają niebotyczne wartości rzędu 600$. Popyt przerasta podaż, a to zaczyna windować ceny.

  untitled-1  

Rada dla tych, którzy chcą składać komputer do gier, wydaje się być jedna – jeśli masz czas, to poczekaj. W przypadku zmniejszenia wartości Bitcoina, co w każdej chwili jest prawdopodone, zacznie się masowa wyprzedaż kart z koparek, a to spowoduje, że często znajdziemy perełki w bardzo niskich cenach (o ile nie będą one „zajechane”). Drugi scenariusz jest już gorszy – wartość wirtualnych walut będzie rosła i minie sporo czasu, nim producenci nadgonią popyt i tym samym uregulują wartości podzespołów.

 
 

Źródło: Guru3D, opr. własne

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku