Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Koniec wsparcia Windows 10 dla niektórych urządzeń

Najpierw mieliśmy wręcz spamowanie darmową aktualizacją do Windowsa 10, zaś teraz w Internecie pojawiają się informacje o pierwszych urządzeniach, dla których wsparcie zostało zakończone. Quo Vadis, Microsoft?

 

Windows jako usługa – te słowa słyszeliśmy z ust pracowników giganta niezliczoną ilość razy. Świeża wersja najpopularniejszego systemu na świecie przestała być produktem. Na początku Microsoft raczył nas informacjami o możliwości aktualizacji, które z czasem przerodziły się w prawdziwe robaki spamowe, zaś teraz okazuje się, iż niektóre urządzenia nie dostaną aktualizacji Creators Update.

 

Nieszczęśnikami stały się głównie tablety oraz hybrydy z procesorami Intel Atom Clover Trail. Są to modele wydawane w latach 2012-2015 z systemami Windows 8 i 8.1. Były one gotowe na Windowsa 10, jednak procedura aktualizacji nie przepuszcza wersji 1703, zwaną Creators Update. Przy próbie jej instalacji wyświetla się komunikat „Windows 10 nie jest już wspierany na tym PC”.

 
Acer W510 @ fot. Anandtech.com
Acer W510 @ fot. Anandtech.com
 

Problemem nie jest sam brak możliwości aktualizacji do Creators Update, ale zaledwie 18-miesięczny okres wsparcia bezpieczeństwa. Wersja 1607 – najnowsza, dostępna dla maszyn z Clover Trail – przestanie być wspierana na początku 2018 roku. Wtedy urządzenia nie otrzymają już żadnych łatek bezpieczeństwa.

 

Acer, jeden z producentów hybryd z Clover Trail, tak skomentował sprawę:

 

„Następujące procesory Intel Clover Trail nie są obecnie wspierane w aktualizacji Windows 10 Creators Update: Atom Z2760, Atom Z2520, Atom Z2560, Atom Z2580. Microsoft pracuje z nami nad zapewnieniem kompatybilnych sterowników, by zaradzić temu problemowi. Jeśli zainstalujecie Windows 10 Creators Update, ikony oraz tekst mogą w ogóle się nie pokazać lub wystąpią jako kolorowe bloki lub linie. W przypadku, gdy ktoś już zainstalował aktualizację i doświadcza takich problemów, może użyć ustawień przywracania w celu powrotu do poprzedniego buildu systemu.

 
fot. ExtremeTech
fot. ExtremeTech
 

Sprawa wsparcia nie jest dokładnie uregulowana. Producent mówi o „wsparciu przez cały okres życia sprzętu”, co można interpretować dowolnie. Niemniej wycofanie się z wsparcia Atomów z rodziny Clover Trail zaburza wcześniejszą politykę 5 + 5 (5 lat wsparcia ogólnego + 5 lat wsparcia bezpieczeństwa).

 
 

Źródło: TechPowerUp, Daily Express (fot. wyróżniająca)

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku