Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Lava Lamp jako enigma

Lampa lava jest rodzajem lampy z płynem oraz woskiem, który po rozgrzaniu tworzą różne efekty kolorystyczne. Została wynaleziona w 1963 r. i opatentowana w Anglii 16 marca 1964 r. przez Edwarda Craven Walkera. Kto by pomyślał, że wynalazek liczący ponad pół wieku, może posłużyć jako maszyna szyfrująca?

  lava lamp  

Na ten pomysł wpadła firma Cloudflare, zajmująca się zabezpieczaniem stron internetowych przed wszelkim niechcianym zachowaniem. Zasada działania polega na konwertowaniu zdjęcia, z takiego kadru jak wyżej w ciąg znaków, który później jest używany do zabezpieczania.

 

Ciekawostką jest fakt, że owa ściana nie jest nigdzie ukryta. Zobaczyć może ją praktycznie każdy, kto przejdzie holem w siedzibie głównej Cloudflare, mieszczącej się w San Francisco. Każda losowość w postaci, np. odbicia w lampie, jest swego rodzaju udogodnieniem dla losowości znaków.

  schemat lava lamp  

W teorii, ustawienie drugiej kamery, która będzie miała identyczny kadr jest niemożliwe. Jak twierdzi firma, jedynym zabójczym działaniem dla tego systemu, pomijając fizyczną ingerencję, byłoby uruchomienie kodu powodującego chaos w procesie. Ponieważ obecnie jest wiele źródeł losowych danych, ściana z lampami służy tylko jako dekoracja oraz jako ostateczny sposób zabezpieczenia.

 
 

Źródło: Hexus.net

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku