Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Poważna wada funkcji Hyper-Threading w procesorach Kaby i Skylake

Przez wiele lat nie pojawiały się żadne poważne awarie, związane z Hyper Threadingiem. Teraz jednak odkryto poważną wadę, która może powodować całkowitą destabilizację systemu

Wada znalazła się na stronie jednej z dystrybucji Linuxa – Debian.org. Nie oznacza to jednak, że dotyczy tylko i wyłącznie tego systemu. Wada może się również pojawić chociażby na Windowsie. W informacji przeczytamy, że procesory szóstej i siódmej generacji przy włączonej funkcji mogą doprowadzić do utraty stabilności systemu oraz jego dziwnych zachowań. Gdy wyłączymy hyper-threading, całość zyskuje na wydajności i niezawodności.

  HyperThreading-new-e1422389076626  

Istnieje również inne rozwiązanie. Trzeba poczekać na producentów płyty głównej, by ci wypuścili stosowne aktualizacje BIOS-ów, eliminujące problem, oznaczony jako „Intel errata KBL095, KBW095”.

 

Intel opisuje ten problem – „W złożonych warunkach mikro-architektonicznych krótkie pętle, zawierające mniej niż 64 instrukcje, które korzystają z rejestrów AH, BH, CH lub DH, a także odpowiadającego im szerszego rejestru (np. RAX, EAX lub AX dla AH) mogą powodować nieprzewidywalne zachowanie systemu. Może to nastąpić tylko wtedy, gdy oba procesory logiczne na tym samym procesorze fizycznym są aktywne.”

 
fot. Armchair Empire
fot. Armchair Empire
 

Nie wiemy, w ilu procesorach występują wspomniane problemy. Niemniej zalecamy aktualizacją BIOS-ów na płytach głównych z platform Kaby Lake oraz Skylake. Będziemy na bieżąco przyglądać się tej awarii.

 
 

Źródło: ExtremeTech

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku