Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


Ryzen przetestowany w konfiguracji 2+2 i 4+0 rdzeni

Niektóre płyty na AM4 pozwalają wyłączać poszczególne rdzenie w procesorach, co może przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Hardware Unboxed postanowiło przetestować Ryzena w konfiguracji czterech rdzeni, by zobaczyć, jak ich wydajność ma się do ogólnej, ośmiordzeniowej.

 

Podobnie jak w przypadku FX-ów z poprzedniej podstawki, Ryzeny 7 bazują na dwóch modułach, na które przypadają po cztery rdzenie. Testy zatem przeprowadzono z dwoma włączonymi rdzeniami na obydwóch modułach i z czterema tylko na jednym. Wyniki pozwalają nam określić prawdopodobną wydajność nadchodzących Ryzenów 5 i 3.,/p> a18f3b3ef201

Różnica w chociażby Battlefield 1 między Ryzenami 2+2 i 4+0 a ośmiordzeniowcami wynosi odpowiednio 15 i 11 klatek na sekundę w przypadku minimalnych FPS-ów. Przetestowano również konfigurację 3+3, która zastosowana została w sześciordzeniowych konstrukcjach z serii 5, z których model 1600 został już przetestowany. Ta osiągnęła wynik 128 FPS, czyli zaledwie 3 klatki mniej niż normalny Ryzen 7. Wszystkie wersje zostały podkręcone do 4 GHz.

 

Konkurencyjne i5-7600k i i7-7700k osiągnęły odpowiednio 130 i 154 min FPS. Warto jednak wspomnieć, że zostały one podkręcone do 4,8 GHz. Różnica moim zdaniem jest naprawdę znikoma przy takich wartościach. Owszem, dla kogoś, kto posiada monitor 144 Hz istotne mogą być wspomniane różnice wydajności, jednak do tego w najnowszych grach potrzeba potężnego sprzętu i użytkownik raczej nie będzie zawracał sobie głowy kupnem Ryzenów z serii 5 i z pewnością zakupi i7-7700k.

 

Zdjęć produktu:

1/6
 

Wracając jeszcze do OC – Kaby Lake podkręcają się bardzo dobrze i osiągnięcie wyniku 4,8 GHz nie jest rzeczą nie wiadomo jak trudną. Nie znamy jednak jeszcze potencjału słabszych Ryzenów, dla których mniejsza ilość rdzeni oznaczać będzie mniejszy pobór prądu, a co za tym idzie lepsze możliwości overclockingu. Nie wiemy jak wydajność będzie się miała w przypadku najtańszych Ryzenów 3 z 4 rdzeniami i 4 wątkami (konfiguracje 4-rdzeniowe rozkładają na łopatki cenowego konkurenta serii 3 – Intel Core i3 i to z odblokowanym mnożnikiem i OC na poziomie 4,8 GHz).

 

Może okazać się, że to własnie Ryzeny z najtańszej serii okażą się istną killing-feature całej rodziny. Ryzeny 7, o czym już wcześniej wspomniałem, pokazały pazur w zaawansowanych programach, do czego były stworzone. Niższa seria będzie musiała stawić czoła solidnym Core i5 i tańszym i7. Jak pokazują testy, nie zapewnią tak wysokiego OC i dobrej wydajności, więc przyjdzie im konkurować kosztem zakupu. Trzymajmy kciuki – w końcu sukces AMD to dla nas niższe ceny.

 

Źródło: TechPowerUp

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Ł3 Gaming Convention
Data publikacji:
19.03.2019
Autor publikacji:
Fortnite posiada ponad 200 mln graczy
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Samsung 860 QVO – tanie i pojemne QLC
Data publikacji:
28.11.2018
Autor publikacji:
Facebook ma problemy
Data publikacji:
20.11.2018
Autor publikacji:
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku